• Post category:Prawo

Inwestor, który planuje wyłączenie swojego gruntu rolnego z produkcji rolnej, powinien wiedzieć, że poza koniecznością poniesienia z tego tytułu stosownych opłat mogą zostać na niego nałożone także obowiązki o charakterze niepieniężnym. Przeczytaj, jakie to są obowiązki oraz jakie sankcje mogą mieć miejsce, gdy nie zostaną one dopełnione.

Na podmiot wyłączający grunt rolny z produkcji rolnej mogą zostać nałożone także obowiązki o charakterze niepieniężnym. Należy do nich nakaz zdjęcia próchniczej warstwy gleby oraz wykorzystania jej na cele poprawy wartości użytkowej gruntów, przy czym realizacja tego obowiązku wiąże się dla zobowiązanego z koniecznością zaangażowania sił i środków pieniężnych. Z kolei brak jego wykonania wiąże się z konkretnymi sankcjami finansowymi.

Próchnicza warstwa gleby i rodzaj gruntów rolnych podlegających obowiązkowi

Za próchniczą warstwę gleby uważa się wierzchnią warstwę gleby o zawartości powyżej 1,5% próchnicy glebowej. Obowiązek zdjęcia oraz wykorzystania na cele poprawy wartości użytkowej gruntów próchnicznej warstwy gleby dotyczy tylko gruntów rolnych w klasach: I, II, IIIa, IIIb, III, IVa i IV oraz torfowisk.

Istota obowiązku zdjęcia próchniczej warstwy gleby

Nałożenie obowiązku zdjęcia próchniczej warstwy gruntu i wykorzystania jej na cele jego poprawy wartości użytkowej ma charakter fakultatywny. Starosta, wyłączając grunt z produkcji rolnej, może nałożyć taki obowiązek, ale nie musi tego robić. Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie określają w żaden sposób przesłanek czy też motywów, którymi powinien kierować się organ, gdy obciąża jednostkę tym obowiązkiem. Niemniej jednak, zanim starosta wymierzy ten obowiązek, musi zasięgnąć opinii wójta gminy, na terenie której położona jest odrolniona nieruchomość. Wójt gminy zajmuje stanowisko w formie postanowienia, na które służy zażalenie. Dopiero po tym, jak postanowienie to stanie się ostateczne, starosta nakłada obowiązek zdjęcia próchniczej warstwy gleby w decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu rolnego z produkcji rolnej. W decyzji określa się powierzchnię, z której powinna ona zostać zdjęta oraz jej ilość w ㎥.
Ponadto, określane jest miejsce, gdzie warstwa próchnicza gleby powinna być składowana i wykorzystana na cele poprawy wartości użytkowej gruntów.

Podmiot obciążony obowiązkiem

Obowiązek zdjęcia próchniczej warstwy gruntu może zostać nałożony na podmiot wyłączający grunt rolny z produkcji rolnej, a więc podmiot, który wystąpił o wydanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej i rozpoczął wykorzystanie gruntu na cele nierolne.

Sankcje za niewykonanie obowiązku

Jeżeli podmiot zobowiązany do zdjęcia i wykorzystania na cele poprawy wartości użytkowej gruntów próchniczej warstwy gleby nie wykona nałożonego na niego obowiązku, to uiszcza opłatę za każdy 1㎥ wykorzystanej niewłaściwie próchniczej warstwy gleby. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od klasy bonitacyjnej gruntu oraz pochodzenia gleby. Im wyższa klasa bonitacyjna gruntu, tym wyższa jest opłata. Art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi bowiem, iż opłata za każdy 1 ㎥ wykorzystanej niewłaściwie próchniczej warstwy gleby wynosi:
1) z gleb klasy I i II oraz gleb pochodzenia organicznego – 291,45 zł;
2) z gleb pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas III, IIIa i IIIb –
233,16 zł;
3) z gleb pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas IVa i IV – 174,87 zł.

Niniejszy artykuł wyraża wyłącznie opinie Autorki, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Autor

Kamila Milecka
Doktor nauk prawnych

Absolwentka prawa, administracji i europeistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Wrocławskim. Prelegentka kilkunastu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych z zakresu prawa. Autorka publikacji w renomowanych czasopismach naukowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie prawa rolnego, obrotu nieruchomościami rolnymi i prawa administracyjnego. Od kilku lat współpracuje z uczelniami jako wykładowca.